Left Panel
menu
HomeHome / Total War: Shogun 2 / Date / Jednostki / Mangonele ogniowe
Date Date Jednostki
Mangonele ogniowe DateDate Jednostki oblężnicze

Mangonele ogniowe

Mangonela to mała katapulta stosowana w wojnie oblężniczej do wystrzeliwania pocisków ponad murami zamkowymi i wywoływania zamętu za liniami obronnymi wroga.

Z powodu małych rozmiarów i ograniczonej siły rzutu mangonela nie ma takiej siły jak armata, więc nie używa się jej do niszczenia muru, ale przerzucania pocisków za mur. Mangonele strzelają glinianymi granatami, napełnionymi prochem i umieszczonymi w kubłach. Potem zapala się ich lonty i wystrzeliwuje po stromej trajektorii ponad przeszkodą. Bomby uderzające w ziemię powinny wybuchać, rozsiewając wokół płomienie, wzbudzając panikę wśród ludzi znajdujących się w pobliżu i podpalając okoliczne budynki. Po rozstawieniu trzeba zapewnić mangoneli osłonę, gdyż jej obsada jest nieliczna i słaba.

Japończycy częściej budowali w przeszłości osobne twierdze, a nie miasta otoczone murami, przez co metody wojny oblężniczej wypracowane przez Chińczyków i Mongołów stały się niepraktyczne. Japończycy nie starali się powalić murów obronnych, ale przypuszczali szturm, a obrońcy dokonywali wypadów, aby ich odpierać. Taka taktyka bardziej licowała z ideą honorowej wojny, w której przeciwnicy walczą twarzą w twarz na polu bitwy! Gdy używano broni oblężniczych, takich jak trebusze ciągnione albo mangonele, częściej były one stosowane do ostrzeliwania żołnierzy wroga niż do bezpośredniego wspierania oblężenia.

Mangonele ogniowe

Unit Name

Mangonele ogniowe

Unit Key

Art_Fire_Projecting_Mangonels

Soldiers

40

Category

Machina oblężnicza

Class

Jednostki oblężnicze

Multiplayer Cost

1100

└ Multiplayer Limit

0

Recruitment Cost

800

├ Recruitment Turns

2

└ Unit Limit

0

Upkeep Cost

100

Melee Attack

2

└ Melee Weapon

sword

Charge Bonus

5

Bonus vs Cavalry

0

Range

450

├ Gun Type

shogun_mangonel

├ Guns

4

└ Fire Power

2

Accuracy

20

Reloading Skill

25

Ammunition

10

Melee Defence

1

Armour

1

Morale

3

Abilities

No Ability

Strengths & Weaknesses

  • Silny wybuch niszczący budynki.
  • Bardzo krótki zasięg.
  • Wolny przeładunek i słaba celność.
  • Bardzo słabe podczas walki wręcz.