Left Panel
menu
HomeHome / Total War: Shogun 2 / Saga / Jednostki / Strzelcy wyborowi
Saga Saga Jednostki
Strzelcy wyborowi SagaSaga Lekka piechota

Strzelcy wyborowi

Kilka kul umieszczonych w odpowiednich celach może zmienić bieg bitwy.

Strzelcy wyborowi najlepiej nadają się do ochrony skrzydeł armii i wybiórczej likwidacji najgroźniejszych jednostek wroga z bezpiecznej - przynajmniej dla samych strzelców - odległości. Są uzbrojeni w bardzo celne karabiny o niezwykle dalekim zasięgu. Trafiony przez nich cel prawie na pewno zostanie wyeliminowany z walki. Słusznie uważają się za lepszych od zwykłej piechoty, co zapewnia im dobre morale. Jednak z uwagi na małą liczebność nie ujdą cało, gdy zostaną otoczeni przez wroga na małym dystansie albo zaatakowani przez kawalerię. Mądry dowódca chroni ich przed takimi sytuacjami.

Począwszy od wojen napoleońskich, wiele europejskich armii miało harcowników, często uzbrojonych w karabiny. Nazywano ich różnie: «łowcy», «szaserzy», «jegrzy»; nierzadko stanowili elitę swojej armii. Werbowano ich na podstawie inteligencji i zaradności, często dlatego, że dawniej bywali gajowymi lub kłusownikami! Podczas wojny secesyjnej jednostki strzelców wyborowych rekrutowano wśród «chłopców ze wsi», którzy w czasie pokoju żywili swoje rodziny dzięki swym umiejętnościom strzeleckim. Strzelcy wyborowi, niezależnie od nazwy, nie mieli uczestniczyć w otwartej walce - ich zadaniem była likwidacja nieprzyjacielskich oficerów i przywódców. W miarę rozwoju techniki i uzbrojenia, wraz z pojawieniem się celowników optycznych rosły też możliwości szerzenia zamętu w szeregach wroga przez strzelców wyborowych. Snajperów ograniczały jedynie parametry techniczne i jakość uzbrojenia, o czym wielu oficerów, żywiących przekonanie, że daleko na tyłach są bezpieczni, przekonało się w bardzo przykry sposób!

Strzelcy wyborowi

Unit Name

Strzelcy wyborowi

Unit Key

Boshin_Inf_Light_Sharpshooters

Soldiers

120

Category

Strzelcy piesi

Class

Lekka piechota

Multiplayer Cost

1000

└ Multiplayer Limit

0

Recruitment Cost

840

├ Recruitment Turns

1

└ Unit Limit

0

Upkeep Cost

110

Melee Attack

4

└ Melee Weapon

sabre

Charge Bonus

10

Bonus vs Cavalry

0

Range

150

├ Missile Weapon

rifle

└ Projectile

boshin_sharpshooter_rifle

Accuracy

45

Reloading Skill

25

Ammunition

20

Melee Defence

2

Armour

2

Morale

6

Abilities

  • Ogień zaporowy Ogień zaporowy
    Ta umiejętność zwiększa szybkość przeładowania, ale zmniejsza celność. Jednostki wroga trafione ogniem zaporowym zostaną spowolnione, a ich morale spadnie.

Strengths & Weaknesses

  • Dobra celność, ale przeciętna szybkość przeładowania.
  • Duży zasięg.
  • Niska skuteczność w zwarciu.
  • Niska skuteczność przeciw kawalerii.
  • Wysokie morale.